Příprava

Názorný příklad. Jeden z vašich spoluhráčů má za dvě minuty nastoupit k zápasu. Poručí si drink, vytáhne šipky a hodí si tři nebo čtyři zahřívací kola. Aby to neprotahoval, řekne, že je připraven. Během prvních her stráví více času malicherným hledáním chyb na šipkách než čímkoli jiným. Nejdříve si vymění své staré násadky. Po chvíli začne od ostatních hráčů shánět náhradní křidélka. Po smutném začátku zjistí, že by začal hrát lépe, kdyby přišel rozházený a tím pádem připravený.

V další hře mu praskne letka. Hráč, který mu předtím již jednu půjčil už není přítomen. Proto vezme nějakou starou. Teď má každou jinou a je z toho rozladěný a nervózní, protože neví jestli mu budou všechny tři šipky létat stejně. Snaží se, aby to nějak vyrovnal a aby ji co nejméně používal. Frustrace začíná stoupat.

Abych to zkrátil, nakonec dá svoje šipky dohromady na závěrečný zápas večera, ale to již je příliš pozdě. Team, za který hraje uslyší pouze vítězný pokřik soupeře a prohrává o jednu hru. Po skončení zápasu se omlouvá spoluhráčům tím, že se skutečně nedokázal dostat do zápasu, protože nebyl rozházený.

Myslíte, že je to přitažené za vlasy? Jednoduše řečeno, není. Přesně toto se stalo týmu, za který jsem kdysi hrál. Jsem si jistý, že je mezi vámi mnoho těch, kteří se již s podobnou situací setkali. Nejhorší na tom všem je, že se tomu můžeme jednoduše bránit. Musíme ovšem brát šipky jako každý jiný sport a tudíž nejde jen o to hrát zápasy, ale stejně důležitá je i příprava.

Moje osobní příprava na zápas nebo na turnaj začíná zhruba dvě hodiny před začátkem hry. První věc kterou udělám, je kontrola celých šipek. Moje prsty putují od hrotu až k letce. Hledám, jestli někde není poškozena nebo něco podobného.

Hroty – u hrotu začínám. Pokud zrovna hraji steely, hledám jestli nejsou hrubé, poškrábané či jinak poškozené. Pokud něco naleznu, pak vezmu brousek a za chvíli je po problému. Když mám hrát softy, podívám se jak jsou hroty tuhé. Většinou je jen narovnám a jsou v pořádku, ale pokud cítím, že začínají pružit a že měknou, okamžitě je vyměním za nové.

Tělíčka – To je asi nejdůležitější i když nejvíce opomíjená část šipky. Pomalu přejíždím konečky prstů po povrchu šipky a zkouším jestli tělo není mastné nebo lepkavé. Na čištění používám izopropyl alkohol, protože všechno vysuší a nezanechává film.

Poznámka: Kontaktoval jsem firmu LaserDarts, výrobce šipek Černá vdova ohledně použití izopropyl alkoholu na jejich šipky (vyráběné se speciálním povlakem). Byl jsem ujištěn, že tato metoda čištění nepoškodí tělíčka mých šipek.

Násadky – Je zřejmé proč kontroluji tuto část šipek. Přesvědčím se, že je násadka rovná a že konec do kterého patří letky je nepoškozen. Pokud zjistím nějakou vadu, ihned násadku vyměním.

Letky – Letky jsou velmi důležité. Vždy kontroluji jestli nejsou prasklé nebo natržené. Také prohlédnu konce letek, jestli nejsou roztřepené a samozřejmě pokud se mi něco nelíbí, vyměním je.

Další věcí, kterou dělám je, že se přesvědčím, jestli mám dost „náhradních dílů“. Vždy vozím toto:
Alespoň 40 hrotů, pokud hraji softy.
6 x násadky s gumovými kroužky
4 balení letek
Brousek, pokud hraji steely
5 x Isopropyl alkohol.
Pokud nemám všechno co potřebuji, raději si to připravím den předem.

Vždy se snažím být na místě aspoň 30 minut před začátkem zápasu. To mi dává dostatek času, abych „dostal šipky do ruky“ a pořádně se rozházel. Na začátku se 10 minut věnuji protažení ramene. Prostě hážu šipky volně, někam ke středu. Není vůbec důležité, jestli trefím bull. Je to stejná metoda jakou používají například nadhazovači před baseballovým zápasem.

Když cítím, že moje ruka je dostatečně uvolněná, začnu se soustředit a snažím se trefit bull. Protože je to uprostřed terče, je snadnější, najít si správné místo na házecí čáře. Zabere vám to jen chvilku, ale pokud dorazíte těsně před zápasem, nebudete na to mít čas.

Po tomto zahřívacím úvodu se zaměřím na trojnásobky a doubly. To už vím, nebo si to myslím, kde mám stát a věřím, že jsem schopen je stejně dobře zasahovat nyní jako po celu zbývající noc. Po pár minutách, když to čas dovolí, si zkouším dvoušipková zavření.

Těsně před začátkem zápasu nebo turnaje udělám poslední kontrolu šipek. Pokud najdu nějaké drobné nedostatky, je pravý čas je odstranit. Musíte svým šipkám plně důvěřovat. V článku, který jsem napsal již dříve jsem uvedl, že jediné na co se musíte soustředit, je místo na terči, které chcete zasáhnout. Pokud si nejste šipkami stoprocentně jist, bude vás to rozptylovat. Již jsem to říkal a říkám to znovu. Není tak těžké trefit zamýšlený cíl pokud se naprosto soustředíte. Jestliže budete svou mysl zatěžovat dalšími okolními vlivy, stává se vaše schopnost trefit důležité číslo nižší.

Takže, jak vidíte, rituál který provádím zabírá možná více času než by měl, ale pokud se tomu nebudu věnovat a cokoli vynechám, může se stát, že výsledek hry bude katastrofální. Nemusí se to stávat často, ale zápasy mohou být vyhrané či prohrané ještě než byla hozena první šipka.

zdroj: Lance Kent

Přeložil: Jiří Pauzr