Článek o různých fázích ve vývoji šipkaře, o důvodech, proč se objevují a o tom, co musíte dělat, abyste je ovládli.

Jednou z nejhorších a nejdůležitějších situací ve vývoji šipkaře je zkušenost s první skutečnou krizí – s prvním propadem.

Začínající hráči se většinou vyvíjejí velmi rychle. Zvláště v případě, kdy jsou obdařeni množstvím talentu, mohou vystartovat jako rakety, přičemž se za chvíli dostanou z nuly až na špičku. Probojovávají se daleko v turnajích a pokud jim to talent dovolí, tak i nějaký vyhrají. Po krátkém čase se ale věci nějak zaseknou. Úroveň jejich hry se začne zhoršovat a často jejich hvězda zhasne rychleji, než vzplála. Dost jich přestane hrát a už je nikdy neuvidíte. Ti, kteří se udrží na turnajové scéně, se stanou jedním hráčem z mnoha, kterým se čas od času podaří zahrát dobrý turnaj, ale už nikdy nedosáhnou na úplnou špičku.

Ale přeci jenom, několik těchto talentů překlene tento zvrat. Časem začnou opět dosahovat dobrých výsledků a někdy je můžeme vidět později bojovat o nejvyšší příčky.

Ale co se stalo s těmi, o kterých jsme již neslyšeli? Většinou se mluví o osobních důvodech – přítelkyně, svatba, děti, práce apod. Jasně, to je možné. Ale často může jít také o to, že začali být frustrováni tím, jak se jejich hra přestala zlepšovat stejným tempem jako na začátku – hra pouze stagnovala nebo se dokonce zhoršovala a oni nebyli schopni vysvětlit proč.

Ve většině jiných sportů by tu byl trenér, který by jim řekl, že se nejedná o katastrofu – je to normální a jmenuje se to: první propad. Ale v šipkách existuje velmi málo trenérů (tedy, jestli vůbec nějací jsou?), tudíž hráči jsou závislí jen sami na sobě. Díky tomu musí hráči čelit problémům, které by je neobtěžovaly, pokud by byli pod patřičným dohledem.

V tomto článku vám chci dát vodítko v šipkařském rozvoji uvedením pěti fází šipkařského procesu. Každá fáze má své osobité rysy a problémy. Po té, co se tímto článkem propracujete, byste měli být schopni zařadit sebe do určité skupiny. To, jak doufám, vám pomůže lépe rozumět tomu, co se děje s vaší hrou, a ukáže vám, jak se dostat o fázi dále.

1. fáze: Raketa

Období mezi začátkem vážného hraní šipek (pravidelné hraní turnajů nebo ligy) a prvním vrcholem. Jedná se o pravděpodobně nejkratší fází a je determinována rychlým a prudkým zlepšováním herních kvalit.

2. fáze: Podlomení nebo-li katastrofa

Období začíná ihned po prvním vrcholu kariéry a je určováno náhlým a rapidním propadem v herní úrovni. Obvykle, čím vyšší je první vrchol, tím horší je následný propad. Konec této fáze je determinován ustálením tohoto propadu, buď protože „se již nemůžete více zhoršit“ nebo protože se vaše výsledky začnou pomalu ale jistě zlepšovat. Hráči jejichž výsledky se nezlepšují mnoho let po prvním vrcholu a následném rapidním propadu, mohou skončit mezi množstvím šipkařů, kteří v této fázi uvízli. Jsou obvykle frustrováni a velmi silně trénují, ale bez většího úspěchu. Nebo případně již akceptovali, že šipky nejsou sport pro ně a hrají pouze rekreačně nebo úplně skončili.

3. fáze: Těžká práce nebo-li učení se hrát šipky

Toto období je charakteristické množstvím vzestupů a pádů se slabou stoupavou tendencí. Tato fáze může trvat i roky, ale ne více než jeden až tři. Hráči se zde již otřepali z první krize a tvrdě pracují na zlepšování, což se pomalu začíná vyplácet.

4. fáze: Konsolidace

Po tvrdé práci hráč dosahuje druhého vrcholu, který je výše než první. Hraje lépe než kdykoliv předtím, ale přeci jenom ho čeká druhý propad. Touto fází nemusí projít všichni hráči, ale ti, kteří ano, se ocitnou v podobné situaci prvnímu propadu. Protože však již získali zkušenosti z druhé a třetí fáze, je pro ně již mnohem lehčí bojovat proti této druhé krizi, a mohou se velmi brzy dostat zpět na cestu nahoru.

5. fáze: Jdi na to ! – dosahování profesionálnosti

Konečná fáze šipkaře. Již prošel mnoha vzestupy a mnoha propady. Pokud se dostane až do této fáze, znamená to, že získal mnoho cenných zkušeností. Stále ještě je možné pozorovat malé výkyvy ve výkonnosti, ale ty již nejsou žádným dlouhodobým problémem, protože hráč ví, jak se s nimi vypořádat. Jestli to se šipkami myslí vážně, trénuje a hraje soutěže, může se dostat na jakkoliv vysokou úroveň hry. Stal se skálopevným hráčem, kterého jen tak nic nerozhází, a má všechny předpoklady, aby porážel velká jména v tomto sportu.

1.fáze: RAKETA

Každý šipkař má talent – někdo více, někdo méně. To určuje startovní čáru jeho začátečnické úrovně a většinou výšku prvního vrcholu, ale NE VÍCE ! Hlavně to neznamená, že by hráč se skvělým talentem neměl mít problémy při další vývoji – spíše opak je pravdou.

Ze začátku se hráč zlepšuje velmi rychle.

Zaprvé je zde samozřejmě velký prostor pro vzestup, protože hraje špatně (je začátečník, tak co byste od něho čekali jiného?).

A za druhé (mnohem více důležitější pro pochopení problémů v pozdějších fázích), protože ZAČÁTEČNÍK MNOHO NEPŘEMÝŠLÍ O TOM, CO DĚLÁ. POUZE HRAJE ŠIPKY. Neslyšeli jste to již někdy? Nemysli na to, jenom hraj. Právě tohle dělají začátečníci, protože neumějí přemýšlet o věcech k přemýšlení… to by vám mělo znít přirozeně. Například pokud jste již zkušenější hráči, kroutili jste někdy hlavou nad začátečníkovým zakončením? Ne nad faktem, že hraje špatné trebly a dably, ale faktem, že je ZASAHUJE. To je druh bezstarostné nálady, který je tak skvělý pro trefování.

Tak dosáhne „raketa“ prvního vrcholu, který může být ohromný, pokud má hráč dostatek talentu. Málo talentovaní hráči se mohou vyvíjet pomaleji a jejich křivka je pak plošší a první vrchol mnohem níže, ale zároveň se mohou téměř úplně vyhnout druhé fázi.

První fáze je většinou nejkratší ze všech (pouze čtvrt může být kratší nebo někdy může chybět úplně). Neměla by trvat déle než dva roky, jestliže hráč hraje pravidelně, což ale většinou ano, protože nalezl něco nového a měl by být infikován šipkařským bacilem. Lepšící se výsledky působí také jako dodatečná motivace.

Hráči, kteří v této fázi nehrají často, dosáhnou pouze zřídka vyšší úrovně hry. Jestliže je nebaví právě v této fázi hrát pravidelně, nejsou předurčeni k tomuto sportu. Bez toho nemůže existovat vůle po vítězství. Často zůstávají v zásobě společenských hráčů, kteří hrají šipky pouze pro zábavu a ne kvůli trofejím. Sice to není správná cesta, jak se stát dobrým hráčem, ale na druhou stranu se nikdy nedostanete do potíží během následujících fází.

2.fáze: Podlomení nebo-li katastrofa

PARADOX FÁZE VEDOUCÍ K PRVNÍMU PROPADU: jedná se o nepříšernější fázi ze všech, ale je nezbytností k tomu, abyste se mohli stát dobrými hráči. Čím víc jste talentovaní, tím více vás zasáhne. Čím více se snažíte dostat z ní ven, tím více se potápíte. Čím vyšší je váš první vrchol, tím hlubší bude vaše první sedlo. A na závěr: pokud máte první vrchol příliš vysoký a nezažijete první propad, nikdy se nestanete výborným hráčem, protože se vyhnete třetí fázi – procesu učení.

V první fázi jde všechno lehce. Zlepšování je všudypřítomné a všechno je fajn. Ale pak po dosažení prvního velkého úspěchu následuje náhlé zhoršení vaší herní síly. Neumíte to vysvětlit, proto to možná ignorujete. Ale potom se to vrací nebo alespoň se dále nezlepšujete, a proto začínáte dělat něco, co by mělo do budoucnosti převrátit váš šipkařský vesmír: začínáte myslet a dělat spoustu věcí odlišně. Avšak pokrok, ve který jste doufali, nepřichází, proto opět něco měníte – šipky, postoj, držení šipky. Stále zjišťujete, že místo toho abyste se zlepšovali, je to čím dál horší. Chcete se vrátit k tomu, co bylo dříve, ale díky nějakému neznámému důvodu to není možné. Znova začínáte přemýšlet, měníte jinou část šipky, ale opět to věci pouze zhoršuje. Vítejte v druhé fázi.

Během druhé fáze zjišťuje hráč, že šipky nejsou líbánky, ve které doufal – lehký a nekonečný pokrok bez limitu v dohledu. Můžete to zdůvodnit takto: jakmile začínáte přemýšlet o tom, co děláte, váš bezstarostný přístup z první fáze je pryč. Prosím, nezalekněte se teď, ale UŽ SE NIKDY NEVRÁTÍ. Šipky, jak jste je znali ze začátečnické fáze, jsou již nadobro pryč, ale není to nic, čeho byste se měli bát. Je to dobrá věc.

Dělali jste všechny věci přirozeně a lehce, a nyní chcete, aby se vám tyto pocity vrátily. Zapomeňte na to, prosím. Spoléhali jste se na věci, které fungovaly nevědomě. Nejenom, že je to nemožné, jakmile jste začali přemýšlet o tom, co děláte, ale také proto, že s takovýmto chováním budete vždy pasažérem vašeho nevědomí. Není mnohem lepší mít věci pod kontrolou ?! Není lepší reagovat na špatný vývoj dne a vědět, jaké věci změnit, když je něco takového děje?

Druhá fáze je fází hledání. Je mnohem horší díky tomu, že je ve skutečnosti velmi těžké najít cenné informace o šipkách. Jak zjistíte správnou šipkařskou techniku? A jak můžete vědět, že právě ta technika toho, komu věříte, je tou správnou (tento webovský projekt byl vytvořen s cílem nabídnout informace právě o těchto problémech on-line, jestliže mi věříte navštivte technickou sekci – bude přeložena až později – pozn. překl.). Celá obtíž nezbytnosti druhé fáze je hlavně díky nedostatku informací o šipkách spojeném s nedostatkem trenérů. Pokud byste se učili s pomocí trenéra (jako například v tenise nebo lyžování), druhá fáze by vás sice neminula, ale byla by mnohem méně dramatičtější, protože byste věděli, že vaše technika je v pořádku – váš trenér by vám řekl, co dělat a čemu se vyhnout. Ale v šipkách jste závislí pouze sami na sobě, což většinou znamená, že všechny problémy musíte řešit metodou pokus-omyl.

Co vám pomůže, je pokračovat v hledání a nepřestávat trénovat. Ale pozor, příliš velké snažení je jedem v našem sportu. Šipky potřebují houževnatost, ale ne zběsilost. Berte to s klidem. Akceptujte, že některé pocity během druhé fáze jsou deprimující. Nikdy nezapomínejte, že hrajete hru, kterou máte rádi. A to nejdůležitější – NEKONČETE !! Říkám vám to, protože jsem osobou, která prošla příšernou druhou fází, a ví jaké pocity k vám mohou přijít. Ale teď vím, že po druhé fázi přijde „odlehčující“ (ale také perná) fáze třetí, a jsem rád, že mě první propad neminul.

Hráči, kteří se nedostanou přes druhou fázi, většinou šipky úplně zabalí nebo se rozhodnou, že nejsou děláni pro to, aby byli mistři (fáze 5) nebo bakaláři (fáze 3) šipek. Hodně jich potom hraje šipky společensky, ale i mezi těmito „společenskými hráči druhé fáze“ se najde skupina, která je jemně deprimována tímto faktem, protože se stále snaží pilně trénovat, ale na jejich hře to není vidět. Pokud jste mezi nimi, chci vás povzbudit v tom, abyste nevzdávali váš osobní sen, který v tomto sportu máte. Jestliže máte čas a chuť tvrdě trénovat a jít za vaším cílem, je možné vše. Druhá fáze není jednosměrkou, je sice nezbytností k tomu, abyste se stali skutečným mistrem, ale i bez ní můžete být bakalářem šipek, což není také zas tak špatné.

3.fáze: Tvrdá práce nebo-li učení se hrát šipky

Konečně se vám podařilo dovést druhou fázi ke konci a neskončili jste se hrou, které jste se začali věnovat. Gratuluji vám, nebylo to lehké. Jako odměna vás čeká šipkařský bakalář.

Třetí fáze je skutečná učební část. Jak můžete vidět  jedná se o sekvenci mnoha pádů a vzestupů, ale jasný vzestupný trend je zřejmý. Někteří hráči mohou vzdát i zde, ale od všech, kteří dočetli můj článek až sem, očekávám, že jsou odhodláni projít i touto fází. Jestliže je hledání klíčovým slovem pro druhou fázi, pak pro třetí jím je práce. Během druhé fáze jste našli mnoho věcí, které nefungovaly, ale zároveň také pár těch, které fungovaly, jinak byste nemohli dospět do třetí fáze. Na druhou stranu, jestliže budete pokračovat v hledání dále, najdete alespoň něco, tudíž přechod do třetí fáze je přirozený a nevyhnutelný, pokud nepřestáváte hledat.

Ve třetí fázi se stále nacházíte na straně hledání, ale není to již slepý let, který jste prožívali dříve – získáváte cit pro to, jakým směrem se máte ubírat. Pořád se sice jedná o metodu pokus-omyl, ale již dokážete předvídat výsledky. V některých případech se sice možná přesvědčíte o opaku, ale to jen přidá vašim zkušenostem a znalostem šipek. Jste na správné cestě a měli byste to cítit.

Na konci třetí fáze vás čeká bakalářský titul s dosažením druhého vrcholu, který je o dost výše než první. Vaše důslednost se také zlepšila, protože nyní víte co dělat v případech, kdy věci nefungují tak, jak by měly. Jste schopni ubírat se správným směrem, když cítíte problém při rozhazování před turnajem (samozřejmě po této fázi víte, že rozhazování před turnajem je velmi důležité), a vytvořili jste si „záchranné postupy“pro případy, že se vám najednou přestane v zápase dařit, a tím se vám ještě podaří nepříznivý průběh zvrátit.

Jestliže nevíte o čem zde píši, znovu podotýkám – nebuďte frustrováni. Ačkoliv můžete pochybovat o tom, že všemu zde zmíněnému porozumíte, slibuji vám, že jakmile vstoupíte do třetí fáze a budete pokračovat pilně v tréninku, vše pochopíte. Jestliže pracujete, pak pokrok přijde přirozeně. Může to trvat rok, dva (někdy i tři nebo čtyři), ale na tomto místě je dobrý výsledek již nevyhnutelný.

4.fáze: Konsolidace

S bakalářským titulem v ruce vás nyní čeká nepříjemné ale naštěstí krátké překvapení: DRUHÝ PROPAD.

Nelekejte se, druhý propad je mnohem méně dramatický než první. Nyní máte dost zkušeností a znalostí na to, abyste věděli co dělat. Musíte pouze zůstat chladní a dělat to, čemu jste se naučili během třetí fáze. Všimněte si diagramu, druhý propad není tak hluboký, zavede vás pouze do oblasti okolo prvního vrcholu. Snilo se vám o takovéto situaci během prvního propadu?

Druhý propad je krátkým obdobím. Pokud máte štěstí, vůbec ho nezažijete nebo ho pouze zaznamenáte jen jako jeden z mnoha malých pohybů nahoru a dolů při své cestě za mistrovstvím.

Čtvrtá fáze může být vnímána jako období konsolidace. Měli byste být již mezi tvrdými hráči vaší ligy. Lidé znají vaše jméno, a to je pro vás dobré, protože i během špatných dnů můžete vyhrát zápasy díky vaší reputaci, což znamená, že se vás méně zkušení hráči bojí. Hráči v páté fázi pro vás již také nejsou neporazitelní, zvlášť pokud vás neberou vážně.

Prožitím druhého propadu získáte opět mnoho zkušeností o této hře, čímž se stáváte více a více vyrovnaný. Prošli jste již tím nejhorším, co můžete v šipkách zažít, a nyní je již čas na trénink stát se mistrem.

5.fáze: Jdi na to!

Jakmile jste zde, propady již nejsou na programu dne. Jedinou věcí, která se přirozeně děje, jsou malé pohyby nahoru a dolu. Pokud jste dole, mohou být pro vás nebezpeční hráči třetí a čtvrté fáze, kteří nejsou zvyklí vzdávat zápasy jen díky reputaci (výjimečně by mohli být nebezpeční i hráči první fáze, protože vás třeba neznají). Pokud jste nahoře, můžete začít soutěžit s velkými šipkařskými jmény o nejvyšší posty v našem sportu.

Klíčovým slovem je zde vyrovnanost. Je možné, že stále nemáte takovou hrací sílu, abyste poráželi velmistry, ačkoliv jste již v páté fázi, ale jasný znak toho, že se blížíte mistrovství, není hrací síla, ale právě vyrovnanost a fakt, že jste prošli již všemi důležitými fázemi šipkařova vývoje. Můžete mít nedostatek talentu nebo mládí, abyste se stali expertem, ale můžete si být jisti, že jste získali všechny důležité znalosti. Jestliže nejste zaměstnáni tím, že ztěžujete život právě expertům v turnajích, splnil jste všechny předpoklady k tomu, abyste se stal respektovaným trenérem, náš sport je velmi potřebuje (vzpomeňte si na mé bědování v druhé fázi).

Další díly o šipkách budou následovat.

zdroj: Karlheinz Zochling

Přeložil: Jiří Pauzr